пт. ян. 10th, 2025
PASSIVATION OF STAINLESS STEEL | ic-vd.com

Пасивация: Подобряване на устойчивостта на корозия за неръждаема стомана

Какво е пасивация?

Пасивацията се отнася до образуването на уникален филм на повърхността на неръждаемата стомана в присъствието на кислород и при умерени, околни температури. Този пасивен слой е самоизцеляващ се, което означава, че ако бъде механично повреден, незабавният контакт с кислород ще възстанови слоя. Въпреки че този тънък филм обикновено е само няколко нанометра дебел, той ефективно защитава неръждаемата стомана от корозия или ръжда.

Има два типа пасивация:

Естествена пасивация

Спонтанната пасивация при излагане на въздух е известна като естествена пасивация или само-пасивация. Тъй като това може да се случи без химическо третиране, Специализираният справочник за неръждаема стомана съобщава, че „съществува объркване относно значението на термина пасивация. Не е необходимо химически да се третира неръждаемата стомана, за да се получи пасивният филм.“

Химическа пасивация

Въпреки че е вярно, че химическото третиране не е необходимо за създаване на пасивен слой, има случаи, в които може да се наложи нещо повече от естествена пасивация. Подобряването на устойчивостта на корозия на неръждаемата стомана удължава полезния й живот и помага да се предотврати повреда на компонентите. Това прави химическата пасивация разумен подход за тези, които искат да осигурят устойчивост на корозия. Химическата пасивация може да гарантира висококачествен пасивен филм и да предостави увереност, че готовата част има максимална устойчивост на корозия.

„Химическото третиране за пасивация, вместо да се разчита само на само-пасивация, е препоръчано като застрахователна политика в много случаи.“

Как да пасивирате неръждаема стомана

Процесът на химическа пасивация включва три стъпки:

  1. Почистване: Първо, металът трябва да се почисти, за да се премахнат всякакви повърхностни замърсители като масла, мазнини, остатъци от инструменти или прах от работилницата. Тази стъпка осигурява равномерно контактуване на пасивиращия разтвор с повърхността на метала.
  2. Пасивация или киселинна баня: Неръждаемата стомана се потапя в пасивиращ разтвор, като азотна киселина или лимонена киселина, за да възстанови повърхността на метала до „чиста“ състояние.
  3. Изплакване и сушене: Накрая, металът се изплаква/суши, след което излагането на кислород (въздух) образува пасивния филм.

Чести проблеми с пасивацията

Ако не се извърши правилно, пасивацията няма да образува пълен, непрекъснат, устойчив на корозия пасивен слой. Има два основни начина, по които химическата пасивация може да се провали:

Неправилно почистване

Операциите по обработка често оставят замърсители на повърхността на частта, като охладители, мазнини, остатъци от материали или дори частици от инструменти. Въпреки че може да изглежда, че пасивиращият разтвор, като киселина, би могъл да извърши почистването и пасивацията в една стъпка, това не е задължително.

Например, мазнината може да реагира с киселинния разтвор и да образува мехурчета, които пречат на повърхността да бъде напълно пасивирана. Правилното почистване е необходимо, за да се осигури пълен, равномерен контакт на пасивиращия разтвор с повърхността на метала.

Замърсен пасивиращ разтвор

Ако пасивиращият разтвор се замърси, особено с хлорид, може да предизвика така наречената „вспомагателна атака“. Този проблем възниква, когато чистата част се потопи в нечист пасивиращ киселинен разтвор и излезе в сив или черен цвят, вместо блестящ и ярък.

Въпроси относно пасивацията?

Имате ли въпроси относно пасивацията на неръждаема стомана или проблеми с процеса на пасивация? Ние сме ангажирани да подкрепяме нашите клиенти с металургични съвети и препоръки — включително пасивация! За експертно мнение, свържете се с Ic-vd.com днес.

About The Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *